زلزله و سبک سازی سازه
    
تعداد بازدید: 7896
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/5/2

با توجه به اینکه کشور ما ایران، در منطقه جغرافیایی مستعد زلزله قرار گرفته اهمیت سبک بودن سازه ها بسیار پررنگ می شود بر همین اساس همواره باید سعی نمود علاوه بر رعایت مسائل ایمنی و مقاومت بالای ساختمان به مقوله سبک بودن وزن آن در عین استحکام توجه نمود. اسبک سازی ساختمان باعث کاهش بارهای منفی ، صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز و کوتاه ترشدن روند ساخت و ساز میگردد. از طرفی صدمات و خسارات ناشی از وزن بالای ساختمان و آسیب های مرتبط با حوادث طبیعی همچون زلزله به حداقل ممکن خواهند رسید بر همین اساس همواره گفته می شود سبک سازی ساختمان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و یکی از فاکتورهای ارزشی در عمران برشمرده می شود در این مقاله قصد داریم روش های سبک سازی ساختمان را به طور مفصل بررسی کنیم

با توجه به پیشرفت تکنولوژی همواره مواد و مصالحی به بازار ارائه می شود که مهندسان عمران را به هدف سبک سازی ساختمان ها نزدیک تر می نمایند. می توان گفت مقاومت ساختمان در برابر بلایای طبیعی بالاخص زلزله از اصلی ترین دلایل سبک سازی سازه ها است زیرا میزان خرابی سازه و تلفات ناشی از حوادث با وزن سازه، رابطه مستقیمی دارد و هر چه سازه سنگین تر باشد احتمال خرابی آن نیز دو چندان خواهد شد.
روش های سبک سازی ساختمان

 

دلایل سبک سازی سازه ها چیست؟
همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد کاهش خسارات ناشی از زلزله اولین دلیل سبک سازی، کاهش هزینه های عمران و ساخت و ساز با توجه به پایین آمدن ابعاد ساخت علی الخصوص هزینه میلگرد و بتن ریزی دومین دلیل سبک سازی می باشد. حالا سوال اینجاست که در راستای کاهش وزن سازه چه اقدامات موثری را می توان پیاده  نمود؟ همواره تکنیک و روش های متنوعی برای پایین آوردن وزن اسکلت وجود دارد که در صورت آشنایی با مزایا و معایب هر کدام می توان نسبت به انتخاب و اعمال روشی نوین اقدام نمود.
یک تصور غلط و قدیمی در میان فعالان ساخت و ساز وجود دارد که می گویند: هر جه میزان مقاطع استفاده شده و بتن در اسکلت ساختمان بالاتر باشد، در نتیجه استحکام آن نیز تضمین می گردد. اما با پیشرفت تکنولوژی و علم ساخت و ساز این مساله ثابت گردید که هر سازه باید دارای وزنی متناسب باشد تا بتواند علاوه بر مقاومت در برابر فشارهای وارده  در  برابر زلزله نیز پایدار باشد.

بلوک های فوم به دلیل دارای بودن نسبت مثبت حجم به وزن سطح زیادی را تحت پوشش قرار میدهند و میزان استفاده بتن را تا حد زیادی به نسبت بلوک های سیمانی پایین می آورد که همین موضوع باعث کم شدن وزن کلی ساختمان میگردد..

 

از   2   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.